Skip to main content
Rate this post

پلی‌کاپرولاکتون

پلی‌کاپرولاکتون یا pcl  به انگلیسی Polycaprolactoneیک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی C6H10O2 می باشد .

جرم مولی پلی‌کپرولاکتون متغیر می‌باشد.

پلی کپرولاکتون،یک پلی استر زیست تخریب پذیر با دمای ذوب حدود ۶۰ درجه سلسیوس و دمای انتقال شیشه ۶۰- درجه سلسیوس است.واحد های سازنده آن هگزانوات است و ئر گروه پلی استر های الیفاتیک قرار دارد.

خصوصیات پلی‌کپرولاکتون

فرمول شیمیایی : C6H10O2

فرمول مولکولی (کربن۶هیدروژن۱۰اکسیژن۲)n

چگالی ۱٫۱۴۵ g/cm3

دمای ذوب       ۶۰ درجه سلسیوس (۱۴۰ درجه فارنهایت)

کاربردهای پلی‌کپرولاکتون

بیشترین موارد استفاده ی پلی کپرولاکتون در تولید پلی اورتان ها است.البته که به دلیل امتزاج پذیری با انواعی از پلیمر ها و زیست تخریب پذیری نیز بسیار مورد توجه است.پلی کپرولاکتون ها مقاومت خوبی در برابر آب،روغن،حلال و کلر حاصل از پلی اورتان تولید شده دارند.این ماده را میتوان در گروه پلیمر های هوشمند و از دسته مواد هوشمند در نظر گرفت.

این پلیمر معمولاً به عنوان افزودنی برای انگم ها در جهت بهبود ویژگی های پردازش و ساخت و همینطور استفاده نهایی آنها استفاده میشود.به دلیل سازگاری با طیف وسیعی از مواد،پلی کپرولاکتون میتواند با نشاسته جهت کاهش قیمت و افزایش زیست تخریب پذیری ترکیب شود یا به پلی وینیل کلراید جهت افزایش خاصیت نرمی و انعطاف و درکل خاصیت پلاستیکی آن اضافه شود.پلی کپرولاکتون ها همچنین برای آتل بندی،مدلسازی و به عنوان ماده اولیه برای نمونه سازی سیستم هایی مانند ساخت رشته های ذوب شده دستگاه چاپ سه بعدی استفاده میشوند.

کاربرد پزشکی پلی‌کپرولاکتون

تجزیه ی PCL از طریق هیدرولیز پیوند های استری آن در یک شرایط فیزیولوژیکی مانند بدن انسان صورت میگیرد. بنابراین در زمینه مواد زیستی قابل کاشت در بدن بسیار مورد توجه قرار میگیرد. به این دلیل که سرعت تجزیه آن حتی از سرعت تجزیه پلی لاکتید اسید (PLA) هم کند تر است، کاربرد ویژه ای در تهیه مواد برای کاشت بلند مدت را از پلی کپرولاکتون ها مشاهده میکنیم.

PCL ها همچنین به صورت گسترده ای در کاشت مواد برای طولانی مدت و نیز آزادسازی کنترل شده دارو ها مورد استفاده قرار میگیرد. در حالی که در موارد مربوط به مهندسی بافت، یک سری کاستی هایی مانند سرعت تجزیه آهسته، ضعف در خواص مکانیکی و دگر چسبی ضعیف برای این ماده به چشم میخورد. ترکیب این ماده با سرامیک های بر پایه کلسیم فسفات و شیشه های زیست فعال، باعث تولید یک سری از مواد زیستی ترکیبی شد که به طرز چشمگیری در خواص مکانیکی بهبود یافته اند و در زمینه کنترل نرخ تجزیه و فعالیت های زیستی که برای مهندسی بافت استخوان بسیار مهم و مناسب هستند نیز عملکرد خوبی از خود نشان داده اند.

کاپرولاکتون مرک

نام ماده : ε-Caprolactone

کد محصول مرک : ۸۰۲۸۰۱

cas نامبر: ۵۰۲-۴۴-۳

فرمول شیمیایی : C₆H₁₀O₂           

سی ای اس:۹-۴۴-۵۰۲

مولار:   114.14 g/mol

قابلیت محلول شدن:    (20 °C) soluble

نقطه جوش:    235 °C (1013 hPa)

درجه ذوب:      -1.5 °C

انبوهی:         1.07 g/cm3 (20 °C)

میزان اسیدی:  

نقطه اشتعال: ۱۲۷ °C

تماس بگیرید