Skip to main content
Rate this post

تری نیترو تولوئن یا تی ان تی

تری نیترو تولوئن یا TNT (تی ان تی) یا تروتیل به انگلیسی Trinitrotoluene یک مرکب هیدروکربن معطر با بوی تلخ بلوری و زرد رنگ است که در ۳۵۴ درجه کلوین ذوب می‌شود.

تری نیترو تولوئن یا همان تی‌ان‌تی یک ماده منفجره است که سرعت انفجار آن ۷۰۲۸ متر بر ثانیه می‌باشد که در بیشتر ترکیبات انفجاری بکار می‌رود.

شکل ظاهری تری نیتروتولوئن به صورت کریستال‌های سوزنی شکل زرد کمرنگ می باشد.

تری نیتروتولوئن می‌تواند در یک فضای خلا تقطیر شود.

تی‌ان‌تی سمی است و تماس آن با پوست می‌تواند تولید آلرژی و واکنش انفعالی شدید تولید کند، این واکنش شدید پوست را به رنگ زرد متمایل به نارنجی درمی‌آورد.

تهیه تی ان تی

تی‌ان‌تی به‌وسیله نیتراسیون تولوئن C6H5CH3 تهیه می‌شود و فرمول شیمیایی آن (CH3(NO2)C6H2) و نام آیوپاک آن ۲٬۴،۶ Trinitromethylbenzene است.

کاربردهایTNT یا تری نیترو تولوئن

TNT یا تری نیتروتولوئن یک ترکیب نیتروژن آلی جامد و زرد کم رنگ است که عمدتاً به عنوان ماده منفجره استفاده می شود و با نیتراسیون مرحله ای تولوئن تهیه می شود. … به این دلایل، مورد علاقه ترین مواد منفجره شیمیایی است که به طور گسترده در مهمات و برای تخریب استفاده می شود.

خطرات شیمیایی TNT

ممکن است در اثر شوک، اصطکاک یا صدمه به طور انفجاری تجزیه شود.

ممکن است در گرمادهی بالای ۲۴۰ درجه سلسیوس منفجر شود. پس از گرمادهی، دمه (فیوم) سمی تشکیل می شود. با گرمادهی تجزیه می شود. این امر دمه (فیوم)های سمی تولید می کند.

 به شدت با بسیاری از مواد شیمیایی واکنش می دهد. این امر خطر انفجار و آتش سوزی ایجاد می کند.

 

تماس بگیرید