Skip to main content
Rate this post

مواد شیمیایی صنعتی

در جواب اینکه مواد شیمیایی صنعتی چیست ؟ میتوان گفت : مواد شیمیایی صنعتی موادی هستند که ترکیب ثابت و ویژگی های مشخصی دارند.

 به طور کلی مواد شیمیایی را نمی توانیم با روش های جداسازی فیزیکی به راحتی از هم جدا نماییم.

مواد شیمیایی صنعتی به بخشی از صنایع گفته میشود که مواد شیمیایی مورد نیاز دیگر صنایع را، از طریق تبدیل مواد خام به مواد مورد نیاز، تأمین میکند.

پالایشگاهها و واحدهای پترو شیمی که مواد خام نفتی را به موادی چون سوخت، حلال، رزین و … تبدیل میکنن ، نمونه هایی از صنایع  شیمیایی به شمار میروند؛ و جزو این دسته میباشند.

مواد شیمیایی اولیه و مواد شیمیایی صنعتی که در مقادیر زیادی تولید می شوند اصولا برای کالاهای صنعتی و همچنین برای مصرف کننده ها ی عمومی استفاده می شوند.

 این مواد شامل مواد اولیه شیمیایی است که از روغن، مواد معدنی اساسی و واسطه ها برای فرآیندهای  شیمیایی حاصل  می شود.

شناخت فرآیندهای تولید و ترکیب شیمیایی این مواد شیمیایی اساسی به منظور دستیابی به اهدافی مانند کاهش هزینه و رعایت قوانین محیطی و امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مواد شیمیایی تولید شده برا ی عملیات صنعتی و تحقیقات به عنوان مواد  شیمیایی صنعتی شناخته می شوند. برخی برای ایجاد انرژی مورد استفاده قرار می گیرند،  برخی دیگر بر ای ساخت کالاهای مصر فی استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر به عنوان واسطه برای تولید سایر مواد شیمیایی صنعتی و محصولات مورد استفاده قرار میگیرند.

صنایع شیمیایی از طیف گسترده ای از مواد اولیه مانند هوا، مواد معدنی و نفت استفاده می کنند.مواد شیمیایی صنعتی تولید شده نمونه یا برای استفاده در عملیات صنعتی یا تحقیق توسط صنعت ، دولت یا دانشگاه ها تولید می شوند.

چرا مواد شیمیایی صنعتی از اهمیت زیادی برخوردارند ؟

صنایع شیمیایی عوامل اصلی برای تبدیل مواد اول یه به کالاهای مورد نظر هستند که در زندگی روزمره ما از آن ها استفاده می کنیم. درک ما از اهمیت صنایع  شیمیایی که همه جنبه های زندگی ما از جمله صنعت کشاورزی،  محیط زیست، صنایع غذایی، بهداشت، دکوراسیو ن و صنعت حمل و نقل بسیار اهمیت دارد.

مواد شیمیایی نقش عمده ای در مواد غذایی ما دارند. نگهدارنده ها و طعم دهنده ها باعث افزایش ماندگاری و خوش طعم تر شدن مواد غذایی می شوند. این مواد باعث پیشرفت صنایع غذایی نیز شده است به این دلیل که نگهدارنده ها علاوه بر این که به حفظ کیفیت مواد غذایی کمک می کند در واردات مواد غذایی به نقاط مختلف جهان کمک می کند.

بیش از ۸۰ ٪ صنایع  شیمیایی در تولید پلیمر ها و پلاستیک ها تمرکز دارند. آنها نه تنها در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند بلکه در سایر موارد مانند  سیم کشی، صنعت مبلمان، پوشاک، دکوراسیون منزل، پروتز و صنعت الکترونیک استفاده  میشود.

کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات در کشاورزی. انقلاب سبز فقط به دلیل پیشرفت صنعت  شیمیایی اتفاق افتاد. کودها و سموم دفع آفات نه تنها باعث افزایش محصول می شوند بلکه از حمله آفات جلوگیری می کنند. مواد شیمیایی معمولاً “خالص” نا میده می شوند تا آنها را از ترکیبات مجزا کنند. یک نمونه معمول از یک ماده  شیمیایی آب خالص است. این ماده همیشه همه جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن به اکسیژن آب همیشه به یک اندازه است؛ چه از رودخانه گرفته شود چه در آزمایشگاه ساخته شود. سایر مواد شیمیایی صنعتی نمونه که معمولاً به صورت خالص یافت میشوند عبارتند از: الماس (کربن) ، طلا ، نمک یا کلرید سدیم و قند تصفیه شده یا ساکارز

با این حال، در عمل، هیچ ماده ای کاملاً خالص نیست و می توانند مخلوطی از مواد شیمیایی باشند. خلوص  شیمیایی مواد با توجه به موارد استفاده ی آن مواد شیمیایی در نظرگرفته شده و مشخص می شو د.

موا د  شیمیایی به صورت مواد جامد ، مایعات ، گازها یا پلاسما وجود دارند و با تغییر دمای فشار ممکن است شکل مواد تغییر کند. مواد شیمیایی با استفاده از واکنشهای شیمیایی ممکن است ترکیب یا تبدیل به یکدیگر شوند.

تماس بگیرید