Skip to main content
5/5 - (1 امتیاز)

مواد شیمیایی آزمایشگاهی چیست ؟

مواد شیمیایی آزمایشگاهی به مواد شیمیایی گفته می شوند که در آزمایشگاهها استفاده می شوند اصولا خلوص بالایی دارند و اعداد خلوصی در ابعاد ۹۹/۹۹% مقادیری بسیار عادی در میان مواد شیمیایی آزمایشگاهی می باشند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خاطر خلوص بالایی که دارند قیمت بسیار بالاتری نسبت به مواد صنعتی دارند و حتی قیمت آن ها ممکن است تا چند صد برابر سایر مواد شیمیایی باشد.

از آنجایی که در آزمایشگاهها درجه خلوص و ناخالصی مواد شیمیایی بسیار مهم می باشد، چه بسا حتی کوچکترین ناخالصی ممکن است نتیجه آزمایش را تغییر دهد و باعث شود به نتایج اشتباهی برسد.

برخی مواد شیمیایی آزمایشگاهی که البته تعدادی از آنها به صورت مشترک در صنعت نیز استفاده میشوند، به طور معمول در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از اسید هیدروکلریک، اسید هیدروفلوریک، اسید نیتریک، اسید سولفوریک، استیک اسید، آنتی هیدرید، آب اکسیژنه، هیدرید استیک و غیره

مواد شیمیایی صنعتی

مواد اولیه شیمیایی که برای مصرف در صنایع مختلف به کار برده می شود مواد شیمیایی صنعتی گفته می شود.

مواد شیمیایی صنعتی ترکیبات گسترده و متنوعی دارند که در صنعت از هر یک از ترکیبات شیمیایی در مقادیر متفاوت به عنوان خوراک اولیه یا مواد افزودنی استفاده می‌شود.

 تولید محصولات متنوع در تمام صنایعی که می‌شناسید، همگی با تکیه بر مصرف انواع مواد اولیه شیمیایی صنعتی انجام می‌گیرند.

انواع مواد شیمیایی صنعتی با توجه به معیارهای مختلف، تقسیم بندی می‌شوند.

ترکیبات مواد شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی مخصوص به خود را دارند و معمولاً در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می‌رسند.

فروش مواد اولیه شیمیایی برای مصرف در صنایع در حجم‌های بیشتر از ۳۰ یا ۵۰ کیلوگرم و در بسته بندی‌های استاندارد انجام می‌شود.

بسته‌بندی‌ها برای دو گروه مواد شیمیایی مایع و جامد به صورت متنوع وجود دارند. به طور مثال کیسه، جامبوبگ برای ترکیبات جامد و  بشکه، تانکر و … برای ترکیبات مایع به کار می‌روند.

همچنین بسته‌بندی‌ها معمولاً از ۲۵ کیلوگرمی آغاز می‌شوند و تا ۱۰۰۰ کیلوگرم نیز در مقیاس تجاری وجود دارند.

تأمین مواد اولیه شیمیایی آزمایشگاهی برای مصرف در آزمایشگاه‌های علمی–تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مراکز پزشکی و درمانی انجام می‌گیرد.

مواد اولیه صنعتی در کارخانه‌های مواد شیمیایی در طول یک سال، میلیون‌ها تن تولید می‌شوند. در تمام کشورهای جهان، صنایع شیمیایی جزو صنایع اصلی محسوب می‌شوند.

خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی جزو کسب و کارهای حوزه بازرگانی به شمار می‌رود. واردات مواد اولیه شیمیایی از کشورهای تولید کننده، بر حسب نیاز بازار داخل برای مصرف انجام می‌گیرد.

 ش

یک پاسخ به “تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی”

تماس بگیرید